Menu / szukaj

Młodzi tenisiści zakończyli swój sezon turniejem!

W dniach 30.09-01.10 na sokólskich kortach odbył się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce dla dzieci z roczników 2005-2006. Do udziału w zawodach przystąpiło dziesięciu zawodników (siedem dziewczynek i trzech chłopców), którzy przez cały miniony sezon uczęszczali na bezpłatne treningi organizowane przez Sokólskie Centrum Sportu i Rozrywki.

Turniej został rozegrany systemem brazylijskim bez podziału na kategorie dziewcząt i chłopców, co oznaczało, że dopiero druga porażka danego zawodnika wiązała się z jego odpadnięciem z dalszej rywalizacji. Do zwycięstwa w każdym meczu konieczne było zdobycie ośmiu gemów, z przewagą co najmniej dwóch gemów nad przeciwnikiem, a przy stanie 8:8 o ostatecznym rozstrzygnięciu decydował tie-break. Takie zasady sprawiły, że młodzi tenisiści rozegrali łącznie 18 długich spotkań, dzięki czemu mieli doskonałą okazję do zaprezentowania umiejętności nabytych w ostatnich miesiącach. Na szczęście, bezdeszczowa aura utrzymująca się przez cały weekend nie pokrzyżowała planów organizatorów i umożliwiła bezproblemowe rozegranie wszystkich meczów.

Już w pierwszych rundach zawodów miały miejsce interesujące spotkania, wśród których bez wątpienia należy wyróżnić mecze Marty Raczkowskiej z Zuzanną Kułak (6:8), Julii Bagan z Natalią Rećko (8:5) oraz Julii Bagan z Damianem Dzienisem (4:8). Jeszcze bardziej zacięta rywalizacja miała jednak miejsce w pierwszych ćwierćfinałach, w których zmierzyli się Piotr Zajkowski z Jasiem Czarnowiczem (8:4) oraz Izabela Romaniuk z Damianem Dzienisem (8:4). Takie wyniki sprawiły, że na zakończenie pierwszego dnia turnieju poznaliśmy już dwójkę półfinalistów (Piotra i Izę), natomiast ich rywale w walce o najwyższe lokaty mieli zostać wyłonieni następnego dnia zawodów.

Niedziela rozpoczęła się od repasaży, czyli meczów rozgrywanych pomiędzy zawodnikami, którzy w sobotę ponieśli porażkę. W tym miejscu należy wyróżnić jeden z najbardziej zaciętych meczów w całym turnieju pomiędzy Natalią Rećko a Zuzanną Kułak, w którym o zwycięstwie zadecydował dopiero tie-break. Dziewczynki zaprezentowały przybyłym kibicom wielką determinację i w ostatnich gemach kilkakrotnie udało im się obronić piłki meczowe. W tie-breaku zdecydowanie większą skutecznością wykazała się jednak Natalia (7:3). Następnie ta sama tenisistka zmierzyła się z Wiktorią Paszko w kolejnym bardzo wyrównanym spotkaniu, ale tym razem to właśnie jej konkurentka odniosła nieznaczne zwycięstwo (9:7). W innym ciekawym meczu Edyta Raczkowska dzielnie rywalizowała z Julią Bagan, ale nie zdołała odrobić start i mecz zakończył się wynikiem (5:8).

Zwycięzcy kolejnej rundy turnieju uzupełnili skład półfinałów: Damian Dzienis pewnie pokonał Julię Bagan (8:3), a Jaś Czarnowicz odniósł zwycięstwo na Wiktorią Paszko (8:5). W związku z tym, w pierwszym półfinale Piotr Zajkowski zmierzył się z Damianem Dzienisem, a w drugim Izabela Romaniuk z Jasiem Czarnowiczem. Wspomniana czwórka tenisistów od początku uznawana była za kandydatów do zwycięstwa w całym turnieju, ale ciężko było w tym gronie wskazać głównego faworyta. Przebieg spotkań półfinałowych to potwierdza, ponieważ miały one niezwykle wyrównany poziom. Pierwszy półfinał zakończył się zwycięstwem Piotra Zajkowskiego (8:5) nad Damianem Dzienisem, a przewaga Piotra wynikała przede wszystkim z jego mocnego i precyzyjnego serwisu. Z kolei w drugim spotkaniu Jaś Czarnowicz także wykazał się dużą skutecznością w tym elemencie gry oraz bardzo dobrą grą w defensywie. Pojedyncze błędy Izabeli Romaniuk przy własnych gemach serwisowych przyczyniły się do dwóch przełamań i sprawiły, że Jaś zwyciężył (8:5).

Takie rozstrzygnięcia meczów półfinałowych doprowadziły do ciekawej sytuacji, ponieważ skład finału i meczu o trzecie miejsce był dokładnie taki sam, jak sobotnich meczów ćwierćfinałowych. Wówczas zwycięsko z konfrontacji wyszli Piotr oraz Iza, wygrywając odpowiednio z Jasiem i Damianem. Przegrani z tamtych meczów mieli zatem wspaniałą okazję do szybkiego rewanżu za wcześniejszą porażkę. Tego dnia mecz o trzecie miejsce zupełnie nie przypominał poprzedniego spotkania pomiędzy Damianem i Izą. Damian nie popełniał już tylu niewymuszonych błędów oraz skuteczniej stosował taktykę „serve and volley”. Tylko jedna strata podania ze strony Izy i problemy z returnem mocnego serwisu Damiana sprawiły, że dziewczynka nie zdołała odrobić przełamania i to właśnie chłopiec mógł się cieszyć z udanego rewanżu (8:6), zapewniając sobie trzecie miejsce w turnieju.

Mecz finałowy stanowił pokaz siły w uderzeniach serwisowych ze strony obu zawodników. Piotr Zajkowski wykazał się jednak większą skutecznością w returnie oraz agresywniejszym stylem gry. Zbyt defensywna gra Jasia Czarnowicza nie pozwoliła mu tym razem zwyciężyć w całym spotkaniu i zrewanżować się za sobotnie niepowodzenie. Piotr Zajkowski zwyciężył (8:5) i po pięknej grze zasłużenie zajął pierwsze miejsce w turnieju.

Końcowa klasyfikacja turnieju:

  1. Piotr Zajkowski

  2. Jan Czarnowicz

  3. Damian Dzienis

  4. Izabela Romaniuk

  5. Julia Bagan, Wiktoria Paszko

  1. Natalia Rećko

  2. Zuzanna Kułak

  3. Edyta Raczkowska, Marta Raczkowska

Wszyscy zawodnicy odebrali pamiątkowe medale, dyplomy i drobne upominki rzeczowe, a najlepsi tenisiści otrzymali oczywiście okazałe puchary. W imieniu dyrektora OSiR wręczył je Piotr Borowski, który przygotowywał dzieci do turnieju oraz był odpowiedzialny za jego organizację. W przeprowadzeniu zawodów bardzo pomogli również sędziowie – Mirosław Grabowicz oraz Łukasz Marculewicz. Wielkie słowa uznania należą się wszystkim startującym w zawodach dziewczynkom, które w jednej kategorii z chłopcami dzielnie konkurowały o najwyższe lokaty w końcowej klasyfikacji.

Turniej o Puchar Dyrektora OSiR był wydarzeniem podsumowującym tegoroczny sezon tenisowy dla dzieci. Od kwietnia młodzież znacząco udoskonaliła swoje uderzenia forehandowe i backhandowe, bliżej poznała tajniki gry przy siatce oraz sztukę profesjonalnego serwisu tenisowego. Nie ulega wątpliwości, że poziom gry młodych zawodników poprawił się wyraźnie na przestrzeni ostatnich miesięcy, a kryją się za tym godziny zajęć przepracowane na korcie pod opieką instruktora. Już wkrótce swój sezon tenisowy w Sokółce zakończą również dorośli, ponieważ w dniach 14-15 października zaplanowany jest ostatni turniej z tegorocznego cyklu Grand Prix Sokółki w Tenisie Ziemnym, na który serdecznie wszystkich zapraszamy.