Menu / szukaj

Poznaliśmy Nowych Mistrzów Województwa Podlaskiego w Siatkówce Plażowej

IMG_2132

W dniach 30-31 sierpnia na boiskach do siatkówki plażowej OSiR w Sokółce odbył się turniej finałowy Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Siatkówce Plażowej Mężczyzn 2014. Dwudniowe zmagania zwieńczyły dwumiesięczny cykl turniejów eliminacyjnych.

Droga do turnieju finałowego prowadziła przez 3 turnieje eliminacyjne (Sokółka 6.07, Białystok 3 i 24.08), podczas których zespoły zdobywały punkty oraz cenne nagrody. Pierwszego dnia mistrzostw zawodnicy rywalizowali o prawo gry w niedzielnym ścisłym finale. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała zawodników, mżący deszcz oraz niska temperatura utrudniała grę siatkarzom. Siedmiogodzinne zmagania wyłoniły najlepszych 8 zespołów: Tołwiński/Grębowski, Załęski/Awksientjuk, Ostaszewski/Abdel-Aziz, Kuźma/Piszczatowski, Zaniewski/Groblewski, Zrajkowski/Romańczuk, Czarnecki/Tomaszewski, Suchodoła/Małachowski.

Drugiego dnia przy pięknej słonecznej pogodzie mistrzostwa oficjalnie otworzył Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko. Niedzielny turniej rozegrany został „systemem brazylijskim” (druga porażka eliminuje z turnieju). Pierwsza runda nie przyniosła żadnych niespodzianek, we wszystkich 4 meczach zwyciężyli wyżej rozstawieni faworyci.
Wyniki pierwszej rundy:
Zrajkowski/Romańczuk – Czarnecki/Tomaszewski  2 : 0 (21:13 ; 21:17)
Suchodoła/Małachowski – Kuźma/Piszczatowski 2 : 0  (21:15 ; 21:16)
Załęski/Awksientjuk – Ostaszewski/Abdel-Aziz 2 : 1 (13:21 ; 21:11 ; 15:8)
Zaniewski/Groblewski – Tołwiński/Grębowski 2 : 1  (17:21 ; 21:9 ; 15:7)
Stawką drugiej rundy był już awans do półfinału, natomiast na przegranych czekał mecz drugiej szansy z drużynami, które przegrały swój pierwszy mecz. Na tym etapie rozgrywek spotkały się 4 najlepsze pary z rankingu, tak więc emocji nie mogło zabraknąć. Co prawda w pierwszym meczu para Zrajkowski/Romańczuk dość gładko pokonała duet Suchodoła/Małachowski, ale drugi mecz przyniósł wiele emocji i dramaturgii. Po pierwszym secie wygranym nadspodziewanie gładko przez parę Zaniewski/Groblewski oraz dobrym początku drugiego seta wydawało się, że zespół Załęski/Awksientjuk nie jest w stanie odwrócić losów tego spotkania. Jednak zmiana taktyki i trudniejszy serwis sprawiły, że o zwycięstwie musiał decydować trzeci set. Tą partię mocnym akcentem rozpoczął duet Zaniewski/Groblewski (4:1 przy pierwszej zmianie stron). Dalsza część seta przyniosła coraz większą przewagę, a przy wyniku 9 : 1 para Załęski/Awksientiuk „skreczowała” i z awansu do półfinału mogli cieszyć się Krzysztof Zaniewski i Jakub Groblewski.
Wyniki drugiej rundy:
Zrajkowski/Romańczuk – Suchodoła/Małachowski 2:0 (21:19 ; 21:11)
Zaniewski/Groblewski – Załęski/Awksientiuk 2:1 (21:9 ; 18:21 ; „krecz” przy wyniku 9:1)

Kolejnym etapem turnieju były pojedynki drużyn, które przegrały w pierwszej rundzie. Po wyrównanym meczu para Kuźma/Piszczatowski pokonała 2:0 reprezentantów Sokółki, duet Czarnecki/Tomaszewski. Zwycięstwo dała im awans do meczu ćwierćfinałowego gdzie czekał już zespół Załęski/Awksientju.
W drugim meczu tej rundy zmierzyli się Tołwiński/Grębowski oraz Ostaszewski/Abdel-Aziz. Ten mecz okazał się ostatnim w turnieju dla pary Tołwiński/Grębowski, a zwycięzcy po krótkiej chwili przerwy rozpoczęli grę o półfinał z duetem Suchodoła/Małachowski. Dwa mecze ćwierćfinałowe rozgrywane jednocześnie miały zupełnie inny przebieg. Na boisku głównym para Załęski/Awksientiuk zwyciężyła 2:0 i jedynie końcówka drugiego seta była dość zacięta, natomiast na boisku drugim miał miejsce bardzo zacięty pojedynek pomiędzy Ostaszewski/Abdel-Aziz, a Suchodoła/Małachowski. Po dwóch setach był remis 1 : 1, w trzecim decydującym secie utrzymywała się przewaga pary Ostaszewski/Abdel-Aziz. W końcówce seta po udanym bloku Amira Abdel-Aziz dał im prowadzenie 14:12 i wydawało się że dwie piłki meczowe wystarczą do zwycięstwa. Jednak po chwili udany atak Michała Suchodoły oraz autowy atak Amira sprawił że na tablicy wyników był remi 14:14. Od tego momentu jednopunktowe prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie i gdy przewagę osiągała drużyna Suchodoła/Małachowski, to znów świetnym blokiem oraz kontrą przeciwnicy odrobili straty i wyszli na prowadzenie 19:18. W tym momencie kapitalna gra Suchodoły i Małachowskiego pozwoliły przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę kończąc seta wynikiem 21:19.
Wyniki meczów rundy przegrani na miejscach 7-8:
Kuźma/Piszczatowski – Czarnecki/Tomaszewski 2:0 (21:14 ; 21:12)
Ostaszewski/Abdel-Aziz – Tołwiński/Grębowski  2:0 (21:15 ; 21:15)
Wyniki meczów rundy przegreani na miejscach 5-6:
Załęski/Awksientjuk – Kuźma/Piszczatowski 2:0 (21:18 ; 23:21)
Suchodoła/Małachowski – Ostaszewski/Abdel-Aziz 2:1 (21:11 ; 14:21 ; 21:19)
W przerwie między meczami DJ prowadzący imprezę organizował liczne zabawy i konkursy z nagrodami dla kibiców.
Po ponad 4 godzinach zmagań poznaliśmy pary półfinałowe:
Zrajkowski/Romańczuk – Załęski/Awksientjuk,
Zaniewski/Groblewski – Suchodoła/Małachowski.
W pierwszym z półfinałów na boisku głównym dość szybko i bez większych problemów zwyciężyła para Zrajkowski/Romańczuk. Natomiast na drugim boisku trwał w tym czasie bardzo wyrównany mecz. Na początku pierwszego seta dość wyraźną przewagę wypracowała para Zaniewski/Groblewski (7:3), lecz dalsza część seta to bardzo wyrównana gra i stopniowe odrabianie strat przez ambitnych Suchodoła/Małachowski. Końcówka seta była również bardzo zacięta, losy tej partii rozstrzygały się „na przewagi”. Minimalnie lepszy okazał się duet Suchodoła/Małachowski zwyciężając 23:21. Drugi set rozpoczął się od równej walki, żadna z drużyn nie wypracowała znaczącej przewagi. Dopiero w drugiej części seta Suchodoła/Małachowski odskoczyli na 3 punkty 16:13 oraz 18:15. Zmiana taktyki i punktowe bloki Jakuba Groblewskiego sprawiły, że na tablicy wyników widniał wynik 19:19. Po chwili as serwisowy dał pierwszą piłkę setową Zaniewskiemu i Groblewskiemu. W pierwszym podejściu nie udało się skończyć seta. Przy drugiej piłce setowej skuteczny blok Krzysztofa Zaniewskiego zakończył tą partię 22:20. Trzeci set rozpoczął się od wyraźnej przewagi pary Zaniewski/Groblewski 6:2, przy tym wyniku skurcz łydki złapał Michała Suchodołę. Interwencja pomocy medycznej pozwoliła zawodnikowi grę i po 5 minutach mecz został wznowiony. Od tego momentu Zaniewski/Groblewski nie pozwolili już wydrzeć sobie zwycięstwa z rąk, autową zagrywką seta zakończył Michał Suchodoła.
Wyniki meczów półfinałowych:
Zrajkowski/Romańczuk – Załęski/Awksientjuk 2:0 (21:8 ; 21:11)
Zaniewski/Groblewski – Suchodoła/Małachowski 2:1 (21:23 ; 22:20 ; 15:10)

W meczu o 3 miejsce zawodnicy po konsultacji z sędzią głównym zdecydowali się na rozegrania spotkania w formie jednego seta. W krótkim pojedynku górą okazała się para Suchodoła/Małachowski zdobywając brązowy medal mistrzostw województwa.
Finałowe spotkanie zapowiadało wielkie emocje ponieważ w ostatnim turnieju eliminacyjnym zespoły Zaniewski/Groblewski i Zrajkowski/Romańczuk spotkali się dwukrotnie(2:1 w pierwszej rundzie oraz 0:2 w finale). Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry, a prowadzenie zmieniało się bardzo szybko. Na prowadzenie 6:4 wyszła para Zrajkowski/Romańczuk. po chwili dobra gra przeciwników pozwoliła szybko zniwelować straty i wyjść na prowadzenie 10:7. przy wyniku 12:14 skurcz łydki złapał Jakuba Groblewskiego. Przerwa medyczna i rozmasowanie mięśnia pozwoliła mu kontynuować grę, lecz wyraźnie wybici z rytmu zawodnicy nie byli już w stanie się pozbierać przegrywając wyraźnie tą partię. Drugi set to od początku wyraźna przewaga pary Zrajkowski/Romańczuk. Wyraźne było zmęczenie duetu Zaniewski/Groblewski, którzy mięli za sobą trudy 6 meczów (17 setów) w czasie dwudniowych zawodów. Para Zrajkowski/Romańczuk wykorzystała możliwość gry w niedzielę bez sobotnich rozgrywek grupowych, dzięki czemu do finału przystąpili z większym zapasem sił. Drugi set nie przyniósł już za wielu emocji i z mistrzostwa województwa cieszyć się mogła para Zrajkowski/Romańczuk. Srebrny medal przypadł dla pary Zaniewski/Groblewski.
Podczas zakończenia mistrzostw nagrody wręczył Zastępca Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce Piotr Rygasiewicz.
Mistrzostwa zostały zorganizowane przy współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz Ucziowskiego Klubu Sportowego MIKOLO w Sokółce. Organizacja w takiej oprawie była możliwa dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.