Menu / szukaj

Tłusta Niedziela – Igrzyska z Morsami i Pączkami

MORSY - baner

Powoli staje się tradycją, że ostatnia niedziela przed „tłustym czwartkiem” to czas kiedy nad sokólski zalew przyjeżdżają morsy z całego województwa podlaskiego. „Tłusta Niedziela – Igrzyska z Morsami i Pączkami” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna impreza morsów w Sokółce.

23 luty był też dniem zakończenia Zimowych Igrzysk  Olimpijskich w Soczi w związku z tym organizatorzy postanowili nawiązać do zmagań sportowców nie tylko hasłem, ale też charakterem imprezy. Dekoracje, znicz, rywalizacja w rekreacyjnych konkurencjach, medale,  to wszystko sprawiło, że morsy mogły poczuć olimpijski klimat.

Imprezę uroczyście otworzył Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, następnie głos zabrali: gospodarz obiektu – Dyrektor OSiR w Sokółce Mirosław Bielawski oraz zaproszeni goście: wicemarszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko, wicestarosta powiatu sokólskiego Alicja Rysiejko oraz nadleśniczy nadleśnictwa Krynki Waldemar Sieradzki.

Pierwszym z olimpijskich akcentów tego dnia było odpalenie znicza przez prezesów Sokólskiego Koła Morsów: Jana Charłana i Andrzeja Gutowskiego. Następnie odsłuchano hymnu podlaskich morsów, a Rafał Siwiński z Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku odegrał hejnał na morsy. Przed rozgrzewką rozstrzygnięto konkurs na limeryk ph. „Kto najlepiej wyłuszczy co ma mors do puszczy”. Następnie morsy przystąpiły do tanecznej rozgrzewki, którą poprowadziła Paulina Kondrusiewicz. Rozgrzani fani lodowatych kąpieli wchodząc do wody częstowali się pączkami oraz lodami. Wśród „morsujacych” panowała doskonała atmosfera, nie brakowało radosnych przyśpiewek i tańców. Wspaniała słoneczna pogoda dodawała uroku wspólnej kąpieli.

Po wyjściu z wody można było się ogrzać w specjalnie przygotowanych na tą okazję saunach(tzw. fińskiej i japońskiej) oraz posilić bigosem, grochówką i upiec kiełbaskę przy ognisku. Dla chętnych osób przygotowana była „ścieżka zdrowia” w formie rozżarzonych węgli.
Ostatnim punktem imprezy było nagrodzenie wszystkich morsów okolicznościowymi medalami.

Podczas tegorocznego „morsowania” do lodowatej wody postanowiło wejść ponad 200 osób. Masa atrakcji, dobra pogoda i świetna atmosfera z pewnością na długie lata pozostanie w pamięci uczestników tegorocznej „Tłustej Niedzieli”.

Organizatorzy „Tłustej Niedzieli”: Burmistrz Sokółki, OSiR w Sokółce.
Współorganizator: Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku.
Sponsorzy: Jaskółka, Eko-Gril, Pomoc drogowa Mariusz Woronowicz, FMP s.c. Izabela Ancypo, Grzegorz Piasecki, BOSiR Białystok, Karczma za Płotem, Zajazd Sosna, Stacja paliw „Sa-Cha”.