Menu / szukaj

Wielkie Grillowanie z Kurczakiem!

grillowanie z kurczakiem

„Wielkie Grillowanie z Kurczakiem Najlepszym Smakiem”- impreza pod takim hasłem odbyła się w ostatnią niedzielę czerwca nad miejskim Zalewem Sokólskim.

Początek kulinarnego, drobiowego świętowania rozpoczął się o godzinie 14.00. Hucznym sygnałem oznajmiającym otwarcie imprezy był wystrzał armatni. Następnie główny Organizator- Alfred Głuszyński oraz przybyła Szlachta zaprosili zgromadzonych gości do wspólnego korowodu Poloneza. Po uroczystym tańcu rozpoczęło się wielkie biesiadowanie przy syto zastawionym stole pełnym drobiowych rarytasów. Długi sznur degustatorów kurczaka pojawił się również przy stoisku z grillowanymi specjałami Eko-Grilla- m.in. kiełbaskami, stekami. A wszystko to za darmo! Ze sceny przygrywało już Trio Steczkowskich. Swoim skocznym wokalem i wirtuozką instrumentalną poderwali ludzi do zabawy.

Kolejny punkt wspólnego grillowania- konkurs kurczakowo-sałatkowy był możliwością popisu kulinarnego najmłodszych uczestników imprezy. Przygotowane przez dzieci- kolorowe, fantazyjnie przyozdobione potrawy cieszyły oczy i podniebienia członków jury. Do następnej rywalizacji- konkursu na grillowanego kurczaka organizatorzy zaprosili osoby dorosłe. Zawodnicy mieli za zadanie rozpalenie grilla, przyrządzenie drobiu wg własnych upodobań smakowych i zaprezentowanie udekorowanego dania szanownej komisji. Zwycięzcą „okrzyknięto” Pana Wojciecha Bakuna i Jego fantazyjne nóżki wytrybowane z dodatkiem papryki, sosów i ziół.  Po rozstrzygnięciu zmagań kulinarnych, wręczeniu nagród oraz gratulacjach Zastępcy Burmistrza- Krzysztofa Szczebiota rozpoczął się Białoruski Festyn Ludowy. Na scenie królowały barwne ludowe stroje i ozdoby oraz wspaniałe przyśpiewy zespołów „Lajland”, „Switanak”, „Skazka” z Białegostoku, „Rozśpiewany Gródek” z Gródka, „Art-Pronar” z Narwi oraz „Ciernica” z Mińska. A przy Cygańskim taborze czekała na nas kolejna kulinarna niespodzianka – tym razem oryginalną, wyśmienitą potrawę zaserwowała nam Pani Agata Iwanowska. Głównym składnikiem dania był oczywiście drób. W tym klimacie na scenie powitaliśmy zespół „Cygańskie Serca”, który dał swoje „wielkie SHOW”. Uwieńczeniem wspólnego, wielkiego grillowania był koncert, jakże wyczekiwanej przez publiczność gwiazdy-zespołu Prymaki.  Roztańczeni, zadowoleni i najedzeni;) opuszczaliśmy Zalew Sokólski  już po zmroku.