Menu / szukaj

Tłusta Niedziela z Morsami i Pączkami

W niedzielę 3 lutego Zalew Sokólski gościł „morsów” z województwa podlaskiego. Okazją do tak niecodziennego spotkania była impreza pod nazwą ”Tłusta Niedziela z Morsami i Pączkami”.
Zgodnie z nazwą najważniejszym punktem programu było jedzenie pączków przez kąpiących się w lodowatej wodzie morsów. Zanim jednak prowadzący imprezę Marek Gąsiorowski dał sygnał do zanurzenia konieczne było odśpiewanie hymnu podlaskich morsów oraz przeprowadzenie intensywnej rozgrzewki. Sam hymn wprawił zgromadzonych ludzi w pozytywny nastrój, a taneczna rozgrzewka w karnawałowych rytmach rozgrzała tłum do czerwoności.
Następnie roztańczone morsy przeszły na plaże, gdzie czekała na nich lodowata woda oraz pączki.
W przygotowanym wcześniej przeręblu kąpało się ponad 150 osób, wśród nich grupy zorganizowane między innymi z Korycina, Supraśla, Wasilkowa, Kuźnicy, Sokółki, Lipska, Dąbrowy Białostockiej, Szudziałowa oraz Krynek. Na wejście do wody zdecydował się też dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce Mirosław Bielawski.
Jak na karnawałową imprezę przystało nie obyło się bez przebrań. Królowały peruki oraz różnego rodzaju czapki. Kąpieli towarzyszyły także różne okrzyki poszczególnych grup morsów, takie jak: „Nie marźniemy! Morsujemy!”.


Na wychodzących z wody morsów czekało wiele atrakcji. Po lodowatej kąpieli można było się ogrzać w „saunie fińskiej” oraz beczce z gorącą wodą-tak zwanej „saunie japońskiej”. Każdy mógł upiec kiełbaskę przy wspólnym ognisku i poczęstować się gorącą grochówką oraz bigosem.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wodnej akcji ratunkowej przeprowadzony przez sekcję płetwonurków Komendy Powiatowej PSP w Siemiatyczach. Pokaz zawierał elementy edukacyjne dotyczące zachowania się na lodzie w sytuacji zagrożenia i sposobu udzielania pomocy w
ratowaniu osób tonących.

Ostatnią atrakcją, z której mogli skorzystać wszyscy zgromadzeni ludzie była „ścieżka zdrowia” czyli przejście po rozżarzonych węglach. Początkowo trudno było znaleźć chętnych na „gorący spacer”, lecz po pokazowym przejściu doświadczonego morsa coraz więcej osób zaczęło zdejmować buty i ustawiać się w kolejce do usypanej z żaru ścieżki.
Całej imprezie towarzyszyła fachowa oprawa prezentera radiowego Marka Gąsiorowskiego oraz muzyka. Na zlocie morsów zagościli przedstawiciele władz miasta oraz województwa: Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, Zastępca Burmistrza Krzysztof Szczebiot oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko.
Dobra zabawa gwarantuje, że za rok z pewnością impreza przyciągnie jeszcze większe grono morsów.