Menu / szukaj

ŚWIĘTO PLONÓW w Starej Rozedrance!

W minioną niedzielę na placu Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance odbyło się uroczyste spotkanie wieńczące żniwa rolników z Gminy Sokółka. Święto plonów rozpoczęła tradycyjnie już część sakralna, podczas której to dziękowano za obfitość zbiorów. Ołtarz świątyni pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Rozedrance został przyozdobiony wspaniałymi wieńcami skomponowanymi z płodów ziemi wielu gminnych wiosek. Po dziękczynnej Mszy Świętej nastąpił uroczysty przemarsz na plac szkoły, gdzie rozpoczęło się radosne świętowanie. Tam nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek przez Panią Burmistrz Ewę Kulikowską, przywitanie gości oraz przemówienia oficjeli, między innymi posłów Mieczysława Baszko i Dariusza Piontkowskiego.

Kolejno na scenie powitaliśmy Miejską Orkiestrę Dętą z Sokółki oraz wspaniałe mażoretki. Po tych występach, staropolskim zwyczajem nastąpiło przełamanie się chlebem – symbolem trudu, potu i włożonej pracy. Burmistrz Sokółki wraz ze starostami tegorocznych dożynek wędrowała i częstowała nim wszystkich zgromadzonych gości. Po tej części obchodów rozpoczęła się część muzyczna – swoje występy zaprezentowali zespół regionalny „Jemioła” oraz pierwszy z akordeonistów Andrzej Jermocik. W międzyczasie zostały rozstrzygnięte „plebiscyty” na najlepszych rolników, sołtysów oraz firmy. Wyłoniony został również zwycięzca w konkursie na najsmaczniejszy jabłecznik. Następnie szansę na zaprezentowanie się dano mieszkańcom Gminy Sokółka. Panie zmierzyły się w wyścigu z ziemniakami, panowie w wyciąganiu dyni leżąc, z kolei najmłodsi bawili się w nawijanie szpagatu. Po wręczeniu wszystkich wyróżnień nadszedł czas na kolejną sporą dawkę muzyki. Michał Sawicki wraz ze swoim synem dał mistrzowski występ akordeonowy. Kolejne trio akordeonowe „AKORD” i jeszcze więcej brzmienia tego popularnego podczas tych obchodów instrumentu. Uwieńczeniem tegorocznych Dożynek Gminnych były występy zespołów disco-polo TVISTER oraz Jarka Rynkiewicza. Przekonaliśmy się po raz kolejny, że ten rodzaj muzyki najbardziej trafia do mieszkańców naszej Gminy – zabawa trwała na całego.

Poza tymi wspaniałymi atrakcjami, które działy się na scenie, wokół całego placu szkoły przygotowano wiele innych niespodzianek. Można było skosztować darmowej waty cukrowej oraz popcornu, był bigosik dla każdego, stoiska z domowymi wyrobami oraz wystawa maszyn rolniczych. Na dzieci czekały dmuchańce i stoiska z zabawkami.