Menu / szukaj

Sierpniowy turniej z cyklu Grand Prix Sokółki w Tenisie Ziemnym

Sierpniowe zawody w ramach Grand Prix Sokółki w Tenisie Ziemnym, które zgodnie z planem miały odbyć się w dniach 19-20 sierpnia, zostały ukończone dopiero w minionym tygodniu. Deszczowa aura uniemożliwiła rozegranie wszystkich meczów turniejowych we wcześniej zaplanowanym terminie i znacząco wydłużyła oczekiwanie na ostateczne rozstrzygnięcia.

Do udziału w zawodach zgłosiło się 10 tenisistów, wśród których znalazły się również osoby po raz pierwszy występujące na sokólskich kortach. Organizatorzy zadecydowali, iż turniej rozegrany zostanie systemem brazylijskim, w którym dopiero druga porażka eliminuje zawodnika z dalszej rywalizacji. Mecze eliminacyjne rozgrywane były do jednego wygranego seta, natomiast od etapu półfinałów do zwycięstwa niezbędne było zdobycie dwóch setów.

Już w pierwszych rundach turnieju zawodnicy zaprezentowali wiele długich i efektownych wymian. Szczególnie zacięta rywalizacja miała miejsce w rywalizacji Łukasza Marculewicza z Krzysztofem Tumielem (6:7), w którym zwycięzca został wyłoniony dopiero po wyczerpującym tie-breaku. Na wyróżnienie zasługują ponadto mecze Piotra Borowskiego z Emanuelem Lechem (1:6) oraz Jerzego Czarneckiego z Mateuszem Sołowiejem (0:6), w których wyraźnie jednostronne wyniki zupełnie nie odzwierciedlają emocjonującego przebiegu całego spotkania.

Pierwszymi półfinalistami turnieju zostali Emanuel Lech oraz Krzysztof Tumiel, którzy bez żadnej porażki na koncie, ze spokojem mogli oczekiwać na swoich przeciwników w walce o najwyższe lokaty. Ich rywale musieli zostać wyłonieni w repasażach, w których najlepsi okazali się Mateusz Sołowiej oraz Piotr Borowski.

Z powodu niesprzyjającej pogody, mecze półfinałowe zostały rozegrane z tygodniowym opóźnieniem. W pierwszym z nich Emanuel Lech pewnie pokonał Mateusza Sołowieja (6:1; 6:3), natomiast w drugim Piotr Borowski odniósł zwycięstwo nad Krzysztofem Tumielem (6:3; 6:4). Takie wyniki spowodowały, iż do finału awansowali Emanuel Lech i Piotr Borowski, natomiast w meczu o trzecie miejsce wystąpili Mateusz Sołowiej i Krzysztof Tumiel. Co ciekawe, w obu przypadkach zawodnicy rywalizowali ze sobą już we wcześniejszych rundach turnieju. Wówczas to Piotr i Mateusz musieli uznać wyższość swoich przeciwników, ale mecze decydujące o kolejności miejsc na podium stanowiły doskonałą okazję do rewanżu za wcześniejsze niepowodzenia. Niestety, nagłe załamanie pogody wiązało się ponownie z koniecznością dokończenia turnieju w inny dzień. Niesprzyjająca aura utrzymywała się przez dłuższy czas i kilkakrotnie wymusiła zmianę terminu rozegrania spotkań finałowych.

Po kilku nieudanych podejściach, pogoda w końcu umożliwiła wznowienie sierpniowych rozgrywek. W walce o najniższy stopień podium Mateusz Sołowiej zrewanżował się Krzysztofowi Tumielowi za wcześniejszą porażkę i po zaciętym meczu odniósł zwycięstwo 7:6 (9-7); 6:4. Spotkanie finałowe pomiędzy Emanuelem Lechem a Piotrem Borowskim stało na wysokim poziomie, a zawodnicy popełniali niewiele niewymuszonych błędów. Do rozstrzygnięcia pierwszego seta konieczne było rozegranie tie-breaka, w którym większą cierpliwością wykazał się Emanuel Lech. Piotr Borowski wyciągnął jednak wnioski z wcześniejszej gry i w kolejnej części meczu zaprezentował zdecydowanie większą determinację i skuteczność, doprowadzając do wyrównania stanu spotkania. Przebieg decydującego seta był zbliżony do drugiego i to właśnie Piotr mógł cieszyć się z udanego rewanżu, kończąc cały mecz wynikiem 6:7 (4-7); 6:2; 6:3. Dzięki zwycięstwu w turnieju umocnił się on również na pozycji lidera w całym cyklu Grand Prix Sokółki w Tenisie Ziemnym.

 

Końcowa klasyfikacja turnieju prezentuje się następująco:

  1. Piotr Borowski
  2. Emanuel Lech
  3. Mateusz Sołowiej
  4. Krzysztof Tumiel
  5. Jerzy Czarnecki, Andrzej Dowgiert
    7. Łukasz Marculewicz, Lech Pilcicki
    9. Arkadiusz Boguszewski, Mirosław Grabowicz.

Ranking Grand Prix o Puchar Burmistrza Sokółki po 5 turniejach: ranking grand prix w tenisie ziemnym

 

Do zakończenia Grand Prix Sokółki w Tenisie Ziemnym pozostały dwa turnieje, najbliższy z nich zaplanowany jest w dniach 16-17 września (zgłoszenia przyjmowane będą do 13 września). Wszystkich sympatyków tenisa zachęcamy do udziału w zawodach!