Menu / szukaj

Turniej tenisa ziemnego dla dzieci

18

W dniach 1-2 października 2016 roku, na kortach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce zorganizowano Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Sokółki dla dzieci z roczników 2005-2006. Ciepła, słoneczna i bezwietrzna pogoda stworzyła idealne warunki do przeprowadzenia emocjonujących zawodów, które zostały rozegrane z podziałem na kategorię dziewcząt oraz chłopców. Wszyscy młodzi sportowcy, którzy wzięli udział w turnieju, należą do sokólskiej sekcji tenisa ziemnego, prowadzonej w ramach Sokólskiego Centrum Sportu i Rozrywki. W zawodach wzięło udział osiem dziewczynek i sześciu chłopców.

Dziewczynki konkurowały ze sobą w tzw. systemie brazylijskim, zgodnie z którym dopiero druga porażka w turnieju wiązała się z odpadnięciem z dalszej rywalizacji. Pierwszego dnia zawodów wyłoniono dwie pierwsze półfinalistki, którymi zostały Izabela Romaniuk oraz Emilia Obrembalska. Następnego dnia uzupełniono skład półfinałów, a do walki o najwyższe miejsca dołączyły Julia Bagan oraz Wiktoria Paszko. W pierwszym półfinale Izabela Romaniuk zwyciężyła z Julią Bagan 6:1, natomiast w drugim Emilia Obrembalska zapewniła sobie miejsce w finale pokonując Wiktorię Paszko 6:2. Julia i Wiktoria zmierzyły się w meczu o 3 miejsce, w którym po zaciętej walce lepsza okazała się Julia, wygrywając spotkanie 6:4.

Niezwykle emocjonujący przebieg miał mecz finałowy pomiędzy Izabelą Romaniuk a Emilią Obrembalską, który obfitował w długie wymiany oraz niewiele błędów ze strony obu zawodniczek. Emilia prowadziła przez większą część spotkania z przewagą jednego przełamania, a przy stanie 5:4 (40:0) miała 3 piłki meczowe. Izabela zachowała jednak koncentrację, odrobiła stratę i doprowadziła do wyrównania stanu spotkania. Kolejne dwa gemy nie przyniosły rozstrzygnięcia i przy stanie 6:6 konieczne było rozegranie tie-breaka. Wyraźnie lepsza okazała się w nim Izabela Romaniuk, która pokonała swoją rywalkę 7:2 i tym samym zajęła pierwsze miejsce w turnieju.

Pełna klasyfikacja turnieju dziewcząt:

  1. Izabela Romaniuk
  2. Emilia Obrembalska
  3. Julia Bagan
  4. Wiktoria Paszko

5-6: Natalia Rećko, Zuzanna Kułak

7-8: Edyta Raczkowska, Marta Raczkowska

W kategorii chłopców do rywalizacji przystąpiło sześciu młodych tenisistów, dlatego zadecydowano o rozegraniu turnieju systemem „każdy z każdym”. Pierwszy dzień rozgrywek z kompletem zwycięstw zakończyli Jaś Czarnowicz oraz Piotr Zajkowski. Bardzo dobrze zaprezentował się również Damian Dzienis, który w sobotę poniósł tylko jedną porażkę.

Drugi dzień w turnieju chłopców przyniósł kolejne emocje i ostateczne rozstrzygnięcia. Mecz niepokonanych do tej pory, Jasia Czarnowicza i Piotra Zajkowskiego, zakończył się rezultatem 1:6. Obaj zawodnicy wykorzystywali swój mocny serwis, zdobywając wiele punktów bezpośrednio z tego elementu gry. Piotr dysponował jednak pewniejszym returnem, a w najważniejszych fragmentach gry wykazał się większą skutecznością, co zadecydowało o jego zwycięstwie. Młody tenisista w swoim ostatnim meczu pokonał również w efektownym stylu 6:0 Jakuba Szkutę, zasłużenie zapewniając sobie pierwsze miejsce w całym turnieju. Wiele emocji przyniósł mecz Jasia Czarnowicza i Damiana Dzienisa, którzy z jedną porażką na koncie, rywalizowali o drugie miejsce w turnieju. Agresywny styl Damiana i jego wysoka skuteczność w grze przy siatce zapewniły mu pewne zwycięstwo 6:2.

Pełna klasyfikacja turnieju chłopców:

  1. Piotr Zajkowski
  2. Damian Dzienis
  3. Jan Czarnowicz
  4. Marcin Szumiło
  5. Jakub Szkuta
  6. Michał Kozioł

Pamiątkowe medale oraz puchary dla najlepszych zawodników w imieniu Pani Burmistrz wręczyli Dyrektor OSiR – Piotr Rygasiewicz oraz Prezes Sokólskiego Centrum Sportu i Rozrywki – Krzysztof Zaniewski. Za przygotowanie dzieci do turnieju odpowiadał Piotr Borowski, który był bardzo zadowolony z postawy wszystkich swoich podopiecznych i postępu, jakiego dokonali na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Swoją pomoc w organizacji turnieju okazali również Mirosław Grabowicz i Łukasz Marculewicz. Szczególne podziękowania należą się rodzicom i znajomym, którzy licznie wspierali dzieci w trakcie ich pierwszych zawodów tenisa ziemnego.